Aké sú výhody senzorického hrania?

Pravdepodobne dokážete vymenovať všetky hlavné zmysly: zrak, zvuk, chuť, hmat a čuch. Viete však, prečo sú také dôležité a prečo sú pre deti ešte dôležitejšie, keď rastú?

 

Deti už od narodenia používajú svoje zmysly na objavovanie okolitého sveta. Pred pätnástimi rokmi bola zmyslová hra relatívne novým pojmom, ktorý sa používal medzi pedagógmi v ranom detstve. Teraz je prirodzenou súčasťou slovníka takmer každého, kto sa dlhší čas pohybuje v blízkosti predškoláka. Stále počúvame, že zmyslová hra je pre naše deti zdravá. Ale prečo?

maria-montessori-rome-children-1913

Čo je to zmyslová hra?

Zmyslová hra sa zameriava na aktivity, ktoré zapájajú zmysly - hmat, zrak, sluch, čuch a chuť. Pomáha deťom komunikovať so svetom, ktorý ich obklopuje, a vnímať ho.

Green and Grey Simple Family Photo Collage

Prečo je zmyslová hra dôležitá?

Zmyslová hra zohráva dôležitú úlohu pri učení a vývoji dieťaťa. Veľká časť nášho učenia prebieha vďaka schopnosti používať zmysly na uchovávanie informácií.

Senzorická hra je veľmi zábavná. Ponúka tiež mnoho výhod pre rozvoj dieťaťa vrátane:

  • Pomáhať deťom pochopiť, ako ich konanie ovplyvňuje to, čo je okolo nich.
  • Podpora rozvoja mozgu, zlepšenie pamäti, komplexných úloh a riešenia problémov.
  • Rozvoj jemnej motoriky prostredníctvom hmatovej hry (užitočné, keď deti chcú napríklad držať pero alebo používať nožnice).
  • Podpora rozvoja jazyka, komunikácie a sociálnych zručností.
  • Zlepšovanie pamäti a pozorovacích schopností.
  • Podpora tvorivého a nezávislého myslenia.
  • Regulácia emócií prostredníctvom upokojujúceho účinku na hnevlivé alebo úzkostné pocity detí.

Niektoré deti môžu mať zmyslovú citlivosť alebo potrebu. Každé dieťa so zmyslovou citlivosťou je iné a jeho potreby sa môžu časom meniť.

Kedy môžem začať so zmyslovou hrou?

Deti sú na zmyslovú hru pripravené už od narodenia. Deti sú prirodzení objavitelia - neustále sa učia a vnímajú, čo je okolo nich.

Senzorické aktivity možno prispôsobiť rôznym vekovým kategóriám, potrebám a schopnostiam.

Jednoduchú zmyslovú aktivitu, ako je napríklad fúkanie bublín, môžete ľahko prispôsobiť pre rôzne deti v rôznych štádiách a s rôznymi schopnosťami:
Deti by mohli mať radosť z pocitu, že bublinky praskajú na ich pokožke. Batoľatá sa môžu naháňať za bublinami a púšťať ich na seba, podlahu a okolité povrchy. Staršie deti môžu vyskúšať projekt, v rámci ktorého si vytvoria vlastnú zmes bublín a pomocou prútika alebo rúk vyfukujú bubliny.

kid-1241817_1280

Deti sú prispôsobené na prijímanie a využívanie zmyslových podnetov od prvého dňa života.  Preto sa deti najprv ponoria do skúmania novej látky.  Zmysly sú ich najznámejším, najzákladnejším spôsobom skúmania, spracovania a pochopenia nových informácií.

Preto musíme malým deťom umožniť, aby sa učili prostredníctvom zážitkov, nielen prednášaním.  Tieto deti potrebujú používať svoje zmysly a byť zapojené do zmysluplných zážitkov.

Aké sú základné životné zručnosti detí v predškolskom veku?

Rodičia sa často pýtajú, či ich dieťa správne rozvíja praktické životné zručnosti. Tu sú niektoré životné zručnosti, na ktorých by malo vaše predškolské dieťa pracovať.

  • Obliecť alebo vyzliecť si bundu a zapnúť ju.
  • Navlečenie alebo vyzlečenie nohavíc na použitie toalety.
  • Vedieť si obliecť vlastné topánky.
  • Pridať papiere do batohu/tašky a zapnúť ju.
  • Vyhodiť odpadky alebo odložiť riad po jedle.
  • Samostatne si správne umyť ruky.
  • Ukázať základné spôsoby správania, ako napríklad povedať PROSÍM a ĎAKUJEM.

PRÍKLADY ZMYSLOVÝCH AKTIVÍT PRE PREDŠKOLÁKOV

Jasne sme zistili, že zmyslová hra je pre rozvoj dieťaťa veľmi dôležitá, vrátane jazykového, sociálneho/emocionálneho, jemnej motoriky, kognitívneho rozvoja a ďalších! Zmyslová hra môže dokonca ponúkať príležitosti na riešenie problémov, keď malé deti rastú a plnia zložitejšie úlohy.

Tu je niekoľko obľúbených zmyslových aktivít, ktoré predškoláci zvyčajne milujú:

  • hracie cesto/ plastelína/kinetický Piesok
  • zmyslové koše/nádoby s ryžou, fazuľou, vodou, pieskom, cestom, cestovinami a mnohým ďalším!
  • činnosti spojené s naberaním a vylievaním
  • maľovanie prstami s farbami, potravinami (napr. puding, šľahačka, múka a vodová hmota)
  • skúmanie s hlinou, oobleckom, slizom atď.
  • jemná motorika, ako je navliekanie korálok, dosky na spony, lego, triedenie (prstami a pinzetou), pipety s vodou, obkresľovanie, strihanie a mnoho ďalšieho!
  • zmyslové tajomné vrecko na hmatovú hru a skúmanie
  • hrubou motorikou, ako je skákanie, hojdanie, plávanie/hra vo vode, hudba a pohyb, lezenie, prekážkové dráhy atď.
  • upratovacie úlohy, ako je utieranie stolov, zametanie, vytieranie, hrabanie atď. (ÁNO! Upratovanie JE vývojovo vhodné a pozitívne!)

Aké sú vhodné zmyslové materiály do podnosu/nádoby na aktivity spojené s naberaním a vylievaním?

 Čokoľvek, čo sa dá ľahko vyliať a opäť nabrať. Medzi materiály pre predškolákov a batoľatá môžu patriť napríklad:

  • ryža
  • ovsené vločky
  • obilniny/strukoviny
  • jadrá popcornu
  • vodné guľôčky
  • korálky
  • voda
  • pena na holenie
  • senzorická pena

Beige and White Cute Baby Photo Collage

3 ÚŽASNÉ VÝHODY ZMYSLOVEJ HRY

  1. ZMYSLOVÁ HRA ZLEPŠUJE JAZYKOVÉ SCHOPNOSTI

 Jedným z úžasných prínosov zmyslovej hry je jej schopnosť zlepšovať rozvoj jazyka tým, že im pomáha vytvárať nové spôsoby, ako hovoriť o svojom svete. Vezmite si napríklad jednoduchý vodný stolík plný vody, kociek ľadu a pipiet. Na základe týchto troch základných materiálov sa deti môžu naučiť opisovať, ako je voda teplá alebo studená, tvrdá ako ľad alebo mokrá a pohyblivá. Naučia sa opisovať drsné a prudké vlny alebo jemné kvapky vody vychádzajúce z pipiet.

 A nezabúdajme, že prostredníctvom zmyslovej hry sa deti učia vyjadrovať svoj názor. Niektoré deti napríklad milujú hru so slizom, zatiaľ čo iné ťažko znášajú dotyk s ním. Niektoré deti milujú jesť banánové plátky na desiatu, zatiaľ čo iné sa z ich textúry takmer dávia. Zmyslová hra učí deti správnu slovnú zásobu na opisovanie svojich pocitov, prianí a potrieb.

  1. ZMYSLOVÁ HRA ZLEPŠUJE JEMNÚ MOTORIKU

 Mnohé zmyslové aktivity prirodzene obsahujú jemnú motoriku. Vyžmýkanie špongie vo vode, naberanie naberačiek ryže, váľanie cesta/plastelíny do hadov, púšťanie rolničiek alebo balenie obláčikového cesta do tehličiek, to všetko pomáha deťom pri hre so zmyslovými materiálmi rozvíjať ich jemnú motoriku. Dokonca aj rôzne výtvarné materiály môžu byť pre deti kombináciou zmyslového vnímania a jemnej motoriky.

  1. ZMYSLOVÁ HRA MÔŽE ÚZKOSTNÉ DIEŤA UPOKOJIŤ

 Premýšľajte o „zmyslových zážitkoch“, ktoré vás upokojujú. Možno teplý kúpeľ a niekoľko štvorčekov sýtej čokolády na konci dlhého a vyčerpávajúceho dňa?
Aj pre deti sú niektoré zmyslové hry upokojujúce. Medzi mnohými detskými terapeutmi sú napríklad obľúbené kinetické pieskoviská.

ZMYSLOVÁ HRA JE PROSPEŠNÁ PRE KAŽDÉ DIEŤA

Je mylné domnievať sa, že zmyslová hra je určená len pre deti, ktoré majú problémy so spracovaním informácií prostredníctvom zmyslov. Zo zmyslovej hry majú úžitok všetky deti. Aktivity, ktoré stimulujú a využívajú zmysly dieťaťa, sú prospešné pre VŠETKY deti!

Je dôležité si uvedomiť, že zmyslová hra sa neobmedzuje len na hmat a cítenie vecí. Medzi zmyslové hry patrí aj počúvanie zvukov, ochutnávanie nových potravín s rôznymi textúrami.

Jednou z mnohých výhod zmyslovej hry je, že tieto pozitívne zážitky môžu posilniť vaše puto s dieťaťom. To platí aj vtedy, keď ju deti zažívajú s inými deťmi v ich veku alebo v rámci skupiny a podporuje emocionálny rozvoj a uvedomenie a podporuje komunikáciu a sociálnu interakciu.

Ako začleniť zmyslové hry do každodenného života dieťaťa?

Keď niektorí ľudia počujú slová zmyslová hra, myslia na rôzne hračky, ktoré môžu pomôcť uľahčiť tento typ učenia. A hoci je dôležité mať tieto hračky po ruke, zmyslovú hru môžete začleniť aj do každodenného života vášho dieťaťa. Tu je návod, ako na to:

Zmyslové skúmanie je spôsob, akým vaše dieťa skúma, objavuje, kategorizuje a dáva zmysel svetu. Niektorí ľudia predpokladajú, že zmyslová hra zahŕňa stoly s pieskom a vodou, nádoby na ryžu alebo hru s hlinou a plastelínou, ale nie je to len o dotyku. Je to aj o iných zmysloch.

Napríklad ostrá vôňa octu pri vedeckom experimente zapája čuch a farby vody pri maľovaní zapájajú zrak. Medzitým zvuky, ktoré vydáva pohár s vodou po poklepaní, zapájajú zmysel sluchu. A ochutnávanie rôznych druhov ovocia zapája zmysel pre chuť. Hľadajte príležitosti, aby vaše dieťa využívalo svoje zmysly pri každodenných činnostiach.

 

Zdroje:

https://www.parents.com/why-sensory-play-is-important-8417237

https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-sensory-play-ideas