Jemná motorická aktivita s PomPom. Ukážeme vám ako si doma jednoducho pripravíte skvelú senzorickú aktivitu. Budete potrebovať magickú pomôcku, ktorá posunie vašu hru na vyššiu úroveň!
Zmyslová hra je zábavná a poskytuje množstvo spôsobov a príležitostí na učenie a objavovanie. Keď venujete čas zmyslovým hrám, nielenže aktivujete zmysly dieťaťa (zrak, zvuk, chuť, hmat a čuch) ale poskytujete deťom príležitosti na posilnenie jemnej motoriky, rozšírenie jazyka, slovnej zásoby a precvičenie sociálnych zručností.
Zmyslová hra podporuje učenie prostredníctvom zvedavosti, tvorivosti a skúmania materiálov. Môže byť bezpečným spôsobom, ako uvoľniť veľkú energiu alebo emócie, a môže byť aj neuveriteľne upokojujúca.
Predstavme si magickú pomôcku, s ktorou si vytvoríme dnešnú aktivitu. Je to odšťavovač citrónov, limetiek do nápojov. Je praktický, veľmi ľahký a má ideálnu veľkosť pre malé ručičky.
Prečo sme vybrali práve túto pomôcku?
Je to jednoduché.. odšťavovač zvyčajne nájdeme ako bežnú kuchynskú pomôcku v našich domácnostiach. Dieťa tak má možnosť naučiť sa praktickým životným zručnostiam. Hravou formou pochopí načo sa takáto pomôcka v kuchyni používa. Ale čo je v tomto prípade najdôležitejšie je to, že rozvíja jemnú motoriku.
Jemná motorika posilňuje malé svaly na prstoch, rukách a zápästí. Sú dôležité pre životné zručnosti, ako je strihanie, kŕmenie sa, kreslenie, písanie, čistenie zubov, zapínanie zipsu na bunde, zaväzovanie šnúrok na topánkach a mnoho ďalších!
Čím skôr zavedieme aktivity na posilnenie týchto svalov, tým lepšie! Výskumy ukazujú, že deti, ktoré majú viac príležitostí, stláčať, ťahať, vysypávať a vylievať, ľahšie prejdú na cestu, keď majú držať ceruzku a písať!
Ak majú deti tieto svaly slabé, držanie pera a tvorenie písmen bude ťažké. Bude to pre nich vyčerpávajúce a môžu cítiť aj bolesti. Nebudú chcieť písať pretože sa môžu sťažovať alebo skončia skôr, ako by mali.
Táto aktivita vám môže POMÔCŤ! Do podnosu alebo inej hlbšej tácky vysypte niekoľko Pom Poms, zalejte ich vodou a vkladajte do odšťavovača.
NECHAJTE DETI HRAŤ !!
Čím viac budú stláčať a mačkať, tým silnejšie budú mať svaly na rukách. Keď sa tieto svaly posilnia, premietne sa to aj do iných oblastí ich života, ako je zaväzovanie topánok, zapínanie zipsu na bunde a písanie.
Chcete si túto hru ešte viac obohatiť ?
S pom poms môžete deti učiť aj farby. Na začiatok pre malé detičky môžete začať len s dvoma alebo tromi farbami.
Pridáte farebné misky v tých istých farbách ako Pom Poms a dieťatko ich môže priraďovať do misky. Triedenie je veľmi dôležitou zručnosťou v ranom detstve. Môžete triediť podľa farby, veľkosti či štruktúry.
Môžete použiť aj silikónové misky a lopatky tak ako sme to skúsili aj my. Dieťatko lopatkou naberá pompoms a vhadzuje ich do misky. Prípadne môže prelievať pom poms s vodou z jednej misky do druhej.
Táto aktivita môže byť tiež zábavný spôsob, ako zapojiť do zmyslových zážitkov imaginatívnu hru.
My sme si do podnosu vložili ešte pár plátkov citrónov a zafarbili vodu potravinárskym farbivom aby dieťatko ešte viac lákalo na aktivitu. Deti si môžu nachystať vlastnú limonádu, pom poms budú naberať a stláčať v rukách čím budú objavovať rôzne textúry.
Možností na hru a učenie je naozaj veľa!
Táto aktivita sa dá pripravovať s deťmi opakovane. Stačí ak na konci hry pompoms dáte vysušiť na uteráčik, aby vyschli.
Nezabudnite na bezpečnosť svojich detí pri každej aktivite, ktorú doma vykonávate!